Na rynku biopreparatów istnieje bardzo wiele aktywatorów do szamba. Do wyboru są środki w tabletkach, saszetkach, a także proszek, który dawkuje się odpowiednią miarką dołączoną do opakowania. Nie jest to jednak jedyne różnica między biopreparatami, którą należy uwzględnić wybierając aktywator do swojego szamba. Producenci prześcigają się w opisach, co ich preparat potrafi. Jednak kluczową kwestią przy wyborze bakterii do szamba jest opinia innych użytkowników preparatów, ponieważ to oni, bazując na własnym doświadczeniu i przykładach potrafią odpowiedzieć na pytanie JAKI JEST DOBRY BIOPREPARAT DO SZAMBA?

Septifos Vigor – stara receptura

Nie jest żadną tajemnicą, że producenci biopreparatów zmieniają czasem receptury swoich aktywatorów. Potrzeba zmian wynika z ciągłych badań i testów przeprowadzanych w różnych warunkach biologicznych, a także na podstawie oczekiwań konsumentów. Szukając odpowiedniego biopreparatu użytkownicy szamb i przydomowych oczyszczalni zasięgają opinii na forum. Tak też dzieje się w przypadku środka Septifos. Internauci wpisują w wyszukiwarkę wielokrotnie „septifos forum”, ponieważ pojawiły się opinie, że skład preparatu Septifos się zmienił. Istotnie – stara receptura Septifos Vigor zawierała bakterie, które miały rozkładać nieczystości i upłynniać je, jednocześnie redukując osady organiczne na dnie zbiornika. Jednak producent uznał, że warto spróbować innych rozwiązań. Obecnie nowa receptura Septifos do szamba ma za zadanie pobudzać naturalną mikroflorę znajdującą się w zbiorniku na ścieki. Jest to więc swego rodzaju pożywka dla bakterii, które dzięki niej się namnażają, tworząc florę bakteryjną stale pracującą nad wstępnym oczyszczeniem ścieków, a także redukcją osadu. Jednocześnie Septifos do szamba chroni instalację przed zatorami.

Septifos – najnowsze opinie

Septifos do szamba od dawna cieszy się pozytywnymi opiniami użytkowników, dlatego jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej sprzedających się preparatów do szamb.

Czy zmiana receptury tego środka wpłynęła negatywnie na jego opinie ? Wręcz przeciwnie. Posiadacze szamb mówią, że dzięki stosowaniu preparatu Septifos przestali odczuwać nieprzyjemny zapach z szamba. Wszelkie inne uciążliwe aspekty przydomowego zbiornika na ścieki również zostają usuwane przez Septifos. Przede wszystkim redukuje ilość osadu, który „zamula” szambo (i to głównie z tego osadu pochodzi fetor, ponieważ zbierają się tam i przyklejają różne nieczystości). Dodatkowo zapobiega też zatorom w elementach instalacji kanalizacyjnej, ponieważ na bieżąco rozkłada fekalia, a także ścieki pochodzące z wanny, zlewu w kuchni czy innych odpływów. Należy pamiętać, że na działanie preparatu do szamba ma wpływ to, jakich środków czystości używa się w domu na co dzień. Tzw. „agresywna” chemia zabija bakterie podczas czyszczenia toalety – głównie żele do WC, które mają chlor w składzie. Tego rodzaju środki chemiczne trafiając razem ze ściekami do szamba, usuwają również bakterie w szambie, a co za tym idzie – niszczą mikroflorę odpowiedzialną za upłynnianie ścieków. Podobnie sytuacja wygląda, gdy udrażnia się rury żrącymi granulkami.

Jeśli więc zachowa się wszelkie zasady, które obowiązują podczas stosowania preparatów do szamba, to Septifos pomoże pozbyć się uciążliwych problemów związanych z przydomowym zbiornikiem na nieczystości. Pozytywne opinie, które zbiera od lat, potwierdzają, że jest to dobry aktywator do szamba i warto stosować go na co dzień, chcąc uniknąć między innymi nieprzyjemnego zapachu w swoim ogrodzie.